Allied Spirit 25: Česká 7. mechanizovaná brigáda na bojišti budoucnosti

Allied Spirit 25
  • 14.3.2025
  • kpt. Mgr. Romana Spitzerová

HOHENFELS, NĚMECKO – Od 22. února do 18. března 2025 probíhá na cvičišti v německém Hohenfelsu jedno z nejvýznamnějších spojeneckých cvičení – Allied Spirit 25. Tento výcvik pod velením 7. armádního výcvikového velitelství Spojených států (7th Army Training Command) a Joint Multinational Readiness Center (JMRC) toto cvičení již několik let pomáhá sladit postupy aliančních armád. Na rozdíl od jiných cvičení pod hlavičkou NATO, kde dominují americké jednotky, se Allied Spirit zaměřuje na vedení cvičení některou ze spojeneckých zemí. Letos tuto roli primární cvičící jednotky převzala Mechanizovaná pěší brigáda Griffin z Litvy.

Cvičení se účastní téměř 3000 vojáků z různých zemí, včetně České republiky, Rakouska, Francie, Maďarska, Itálie, Španělska, Lotyšska, Litvy, Severní Makedonie, Slovenska a Slovinska. Hlavním cílem je posílit bojovou spolupráci a prověřit vzájemnou interoperabilitu, což je zjednodušeně schopnost vzájemného propojení tak, aby byl zajištěn plynulý tok informací a efektivní velení napříč všemi jednotkami bez ohledu na národnost. Cvičení je tak demonstrací jednotného velení, řízení a koordinace v mezinárodním prostředí při nasazení jednotek NATO v rámci aktivace článku 5.

Klíčovou roli v cvičení hraje české 7. brigádní úkolové uskupení (7. bÚU) se 74. mechanizovaným praporem z Bučovic. Tato jednotka plní bojové úkoly v rámci tzv. LIVEX (live exercise), zatímco velení brigády se paralelně pracuje na úrovni štábního řízení v rámci počítačem podporovaného cvičení tzv. CAX (computer-assisted exercise), simulující rozhodovací procesy na vyšší úrovni velení. Cvičení se zúčastní všichni předurčení příslušníci 7. brigádního úkolového uskupení a Univerzity obrany, celkem do cca 400 vojáků a 50 ks pozemní techniky z České republiky. 

Velitel brigády, brigádní generál Zdeněk Mikula, zdůraznil důležitost cvičení: „Allied Spirit 25 je příležitost prověřit naše schopnosti v mezinárodním prostředí. Adaptujeme se na současné výzvy měnícího se bojiště. Ukazujeme, že jsme pevnou součástí aliančních sil a jsme schopni obstát i v těch nejtěžších podmínkách.“

Zkušební pole moderního bojiště

Cvičení se zaměřuje na reálnost boje. Systém MILES (Multiple Integrated Laser Engagement System) simuluje každý výstřel, rozhodnutí i ztrátu, což nutí jednotky přizpůsobovat se dynamické situaci. Tento systém umožňuje účastníkům simulovaně střílet na cíle a zaznamenávat zásahy a poškození, čímž poskytuje realistickou zpětnou vazbu v boji. Podplukovník Martin Krč, zástupce náčelníka štábu pro operace 7. mechanizované brigády: „Cvičení je nejen zkouškou individuálních schopností, ale i testem schopnosti fungovat v koaličním uskupení, efektivně komunikovat a reagovat na změny situace.“ Scénáře zahrnují dynamické taktické činnosti, zahrnující boj v zastavené oblasti, noční přesuny a koordinaci s leteckou podporou. Součástí jsou také simulace kybernetických útoků, rušení komunikace a asymetrický boj.

Jak to funguje? Laserové vysílače a přijímače jsou umístěny na vozidlech a výstroji vojáků. Při simulované střelbě laserové zařízení vysílá signál, který je zachycen přijímačem na cílovém vozidle nebo osobě. Systém pak zaznamenává zásah a informuje účastníky o jeho výsledku, což může ovlivnit další kroky v rámci simulace (např. poškození techniky, zranění vojáků).

Mechanizovaný prapor v akci

Jednotky 74. mechanizovaného praporu operují v aliančním uskupení. Musí se rychle adaptovat na spojenecké systémy velení a komunikace. „Největší výzvou bylo napojení na alianční systémy velení a řízení. Museli jsme se rychle zorientovat ve způsobu komunikace a vnitřních procedurách partnerů“, vysvětluje kapitán Roman B. nasazené jednotky.

Během cvičení se jednotky musely vypořádat s OPFOR (opposing force) jednotkami, simulovaným elektronickým bojem, přepady a narušením logistiky. „Každý den čelíme novým výzvám – od simulovaných útoků po spolupráci s jinými jednotkami. Sdílení zkušeností posouvá naše schopnosti,“ dodává kapitán Roman B.

Spolupráce s partnery NATO

Allied Spirit testuje interoperabilitu v rámci NATO. 7. mechanizovaná brigáda koordinovala operace s americkými, britskými, německými, polskými a rumunskými jednotkami, sdílela operační postupy a využívala alianční průzkumné drony a vzdušnou podporu. „Každá účast na těchto cvičeních zvyšuje schopnosti spolupráce států NATO v komplexním multidoménovém prostředí. Čeští vojáci tak aktivně přispívají k rozvoji plánovacích a taktických postupů v rámci Aliance,“ zdůraznil brigádní generál Mikula.

Poučení pro budoucnost

Zvýšená důležitost elektronického boje a kybernetických hrozeb. Nutnost sladění mechanizovaných jednotek s dělostřelectvem a drony. Adaptabilita a flexibilní velení jako klíčové faktory. Zlepšení interoperability s aliančními partnery. Cvičení potvrdilo, že 7. mechanizovaná brigáda je spolehlivým partnerem NATO, připravená na moderní konflikty. „Byla to tvrdá zkouška, ale obstáli jsme. Jsme plně schopni bojovat po boku spojenců,“ uzavřel podplukovník Krč.

Více se dozvíte: DVIDS - Allied Spirit