- 8.2.2025
Už poosmé se dvě desítky vojáků a příslušníků aktivní zálohy 72. mechanizované praporu vydaly na extrémní cvičení Arctic Blade do Finska. Při teplotách až -32 stupňů se v mezinárodních týmech testovaly základní schopnosti boje a přežití v zimních severských podmínkách.
Dlouhé přesuny na lyžích obtěžkáni nákladem, střelby, nouzové rozdělávání ohně, opevnění sněhem a ledem, ale i pád do ledové vody zamrzlého jezera. To vše si vyzkoušeli přáslavičtí vojáci během netradičního výcviku, jehož se účastnily další desítky profesionálů i záložáků z Německa, Estonska, Dánska, USA, Švýcarska a domácího Finska.
Pro Čechy byl výcvik, který tradičně organizují finské zálohy, zajímavý nejen náročnými podmínkami, ale i tím, že se mohli na vlastní oči přesvědčit, jak se tento severský stát staví k obraně země.
280 tisíc záloh připraveno k okamžitému nasazení
„Profesionální armáda čítá pouhých 20 tisíc mužů a žen v uniformě, obrovskou skupinu ale tvoří zálohy, kterých je 900 tisíc, 280 tisíc z toho je pak připraveno k okamžitému nasazení. Každý muž musí absolvovat vojenskou službu v délce půl roku až rok, poté je zařazen do zálohy a až do 60 let se pravidelně účastní cvičení. Stát kromě toho vede pro případy mobilizace evidenci zaměstnanců s potřebnými dovednostmi, jako jsou IT specialisté, logistici či zdravotníci,“ říká kapitán Jan Heřmánek, velitel mechanizované roty aktivní zálohy 72. mechanizovaného praporu.
Zapojením veřejnosti to ale zdaleka nekončí, do obrany země se zapojuje i soukromý sektor, který pro armádu drží zásoby nejrůznějšího materiálu – od pohonných hmot, léků až po potraviny. Důraz na angažmá celé společnosti při obraně vychází z historické zkušenosti Finska a také z geografické blízkosti Ruska. „Finský model je postaven na myšlence totální obrany: celá společnost, vojáci, záložáci, firmy i běžní občané mají při obraně svoji klíčovou roli,“ doplňuje.
To potvrzuje i poručík T. H., který byl na cvičení součástí průzkumné čety. „Finové jsou morálně neuvěřitelně pevným národem, uvědomují si, že si v této otázce nemohou dovolit selhat, což bylo jasně patrné i během cvičení a všech úkolů, které zde plnili. Je to vidět u každého jednotlivce a promítá se to do posledního detailu – třeba, že jim nevadí jet za cvičením stovky kilometrů daleko, obětovat svůj volný čas, a to vše za vlastní peníze – záložáci nejsou placeni ani nijak finančně odměňováni,“ dokládá.
Zájem vydat ze sebe maximum a vše podřídit splnění úkolu se podle českých vojáků promítl i na ostatní národy. „Nebyl zde absolutně žádný problém a každý chtěl v rámci společných debat přinést své vlastní zkušenosti a předat je dalšímu. I přes jazykovou bariéru si dokázali všichni poradit a zvládnout zadané úkoly společně,“ pochvaluje si poručík T. H. zajímavý výcvik. Velitele mechanizované čety, poručíka Jiřího Nováka, překvapilo nejen nadšení finských záložáků. „Používají velmi jednoduché, ale zároveň efektivní prostředky. Základním dovednostem – jak pro vedení boje v severských podmínkách, tak při dlouhodobém působení na bojišti - dokáží všechny naučit velmi rychle. Shrnuto – v jednoduchosti je síla.“
Autor: kapitánka Martina Štěpánková