Ostré střelby v Rakousku: čeští tankisté na Leopardech 2A4 zvládli náročný výcvik i přepravu po kolejích

Tank Shooting 25
  • 17.3.2025
  • kpt. Mgr. Romana Spitzerová

V uplynulých čtrnácti dnech absolvovali přáslavičtí vojáci druhé ostré střelby z tanku Leopard 2A4, tentokrát se s nimi vydali do rakouského Allentsteigu. Čekaly je nejen samotné střelby, ale také prověrka na simulátorech a nelehký přesun nově zavedených strojů, které nahradily zastaralé T-72 M4 CZ, po železnici.

Pro vojáky 73. tankového praporu šlo teprve o druhý ostrý výcvik, první proběhl v prosinci na Doupově. Tankisté mají od konce loňského roku k dispozici 14 bojových tanků Leopard 2A4, zbývajících 14 by měli převzít do konce tohoto roku. Smlouvu na dalších 14 bojových tanků Leopard 2A4 podepsala ministryně obrany na konci listopadu. Celkem tak Armáda ČR bude disponovat 42 tanky Leopard 2A4 a dvěma vyprošťovacími stroji Büffel 3.

„Jakákoliv praxe nás posouvá vpřed,“ říká rotmistr R. Š. z přáslavického útvaru. „Kromě základního přeškolovacího kurzu a kombinovaného výcviku pravidelně několikrát do roka absolvujeme v Německu a Rakousku výcvik na trenažérech,“ doplňuje.

Zahraniční výcvik přáslavických vojáků začal už přesunem po železnici. Při každé přepravě po kolejích je nutná domluva s Českými drahami, které poskytují odpovídající vagony. „Leopard je oproti T-72 těžší, liší se také rozměry. Problém to ale není, s předstihem ČD dodáme příslušné parametry techniky a oni nám zapůjčí odpovídající vagón,“ popisuje. Celý proces se řídí přísnými pravidly – navádějící nikdy nesmí stát na stejném vagonu, věž musí být vždy otočená proti směru jízdy a kanon připevněný. „Postup pak je vždy stejný, nezáleží na typu tanku. Každý pohyb ale musí být přesný, každý povel srozumitelný. Dokonalá koordinace mezi řidičem a navádějícím vojákem je prostě klíčová,“ vysvětluje jeden z velitelů tanků.

Vysoká přesnost zásahů cílů až na vzdálenost 3 km

Po absolvování nezbytných vstupních procesů, rekognoskaci prostoru, rektifikaci a nastřelení zbraní, zahájily osádky taktický výcvik v rozlehlých kopcích Allentsteigu. 

„Leopardy 2A4 pro nás znamenají obrovský krok vpřed. Díky systémům, které tank používá, můžeme zasahovat cíle na vzdálenost až tři kilometry s vysokou přesností,“ řekl podplukovník Tomáš Suchý, velitel 73. tankového praporu. „Na rakouských střelnicích jsme měli ideální podmínky, abychom tuto techniku prověřili v náročných podmínkách a přiblížili se co nejvíce scénáři reálného boje,“ doplnil.

Kromě ostrých střeleb na vzdálenost 700 metrů s kulometem a 1,5 kilometru kanonem, si tankisté vyzkoušeli i simulátory. „Simulátory jsou velmi efektivním a ekonomicky výhodným nástrojem pro výcvik. Tankové osádky si před samotnými ostrými střelbami nejenom upevnily drily při střelbě, ale díky možnosti okamžité analýzy zásahu, mohly účinně zvyšovat své schopnosti,“ vysvětloval kapitán Marek Váňa, který se podílel na koordinaci a přípravě cvičení.

Koordinace osádek: Klíč k úspěchu

Samotná přesnost střelby však nestačila. Tank je týmová zbraň a úspěch v boji závisí na dokonalé souhře celé osádky. Řidič musel správně manévrovat, velitel vydával povely, střelec zaměřoval a nabíječ (v české armádě starší operátor) se staral o rychlé doplňování munice. Jakmile byl cíl zpozorován, osádka musela jednat okamžitě. Velitel identifikoval hrozbu a rozhodl o způsobu útoku. Střelec rychle zamířil, zatímco nabíječ připravoval správný typ munice. Řidič přizpůsobil rychlost a trajektorii tanku tak, aby střelba byla co nejefektivnější. „Tahle koordinace se nedá naučit z učebnic. Musíte si ji zažít na vlastní kůži. A právě proto byl výcvik v Rakousku tak důležitý,“ dodal jeden z tankistů.

Spolupráce se zahraničními partnery

Cvičení bylo přínosné i kvůli spolupráci s partnery z NATO a dalších zemí. „Moderní bojiště je dynamické a vyžaduje rychlou adaptaci. Spolupráce se spojenci nám pomáhá připravit se na různé scénáře, které by mohly nastat v reálném konfliktu,“ zdůraznil podplukovník Suchý.

Nasazení Leopardů 2A4 znamená pro české tankisty novou éru. Stroje, které nahradily T-72, nabízejí nejen vyšší palebnou sílu, ale i moderní ochranu osádky a lepší ovladatelnost. „Museli jsme se s nimi naučit pracovat do posledního detailu. Každé takové cvičení nás posunulo blíž k tomu, abychom byli schopni plně využít jejich potenciál,“ uvedl jeden z velitelů tankových osádek.