- 14.11.2024
Ve středu 13. listopadu se kasárna generála Zahálky v Hranicích stala dějištěm slavnostního otevření nové části Stálé expozice, která je věnována památce armádního generála Heliodora Píky. Toto rozšíření expozice vzniklo ve spolupráci se Slezským zemským muzeem, Památníkem Lidice a s podporou Ministerstva kultury ČR. Součástí je také doprovodná výstava Netruchlete pro mne, připomínající 75. výročí justiční vraždy této významné osobnosti, jehož osud symbolizuje odvahu a oddanost vlasti.
Generál Heliodor Píka (1897–1949) byl jedním z nejvýznamnějších československých vojáků a diplomatů, který se za druhé světové války zasadil o úspěch spojeneckých vojsk na Východní frontě a za posílení vztahů mezi Československem a Sovětským svazem. Po válce však narazil na represivní politiku komunistického režimu, který jej označil za nepřítele státu. V roce 1949 byl po vykonstruovaném procesu odsouzen k smrti za vlastizradu a následně popraven ve věznici na Borech v Plzni. Případ generála Píky se stal jedním z nejvýznamnějších symbolů komunistické perzekuce v Československu, a jeho památka nám připomíná důležitost boje za svobodu a demokracii.
Slavnostní zahájení proběhlo za přítomnosti významných hostů. Mezi nimi byla RNDr. Jitka Seitlová, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR, která ve svém projevu vyjádřila úctu a vděk za generálovu oběť: „Generál Píka je symbolem statečnosti a věrnosti československým hodnotám. Jeho příběh nás učí, že pravda a čest mají svou cenu. Dnes, více než kdy jindy, bychom na jeho odkaz neměli zapomínat,“ uvedla Seitlová.
Velitel 7. mechanizované brigády brigádní generál Zdeněk Mikula ocenil nejen odkaz generála Píky, ale i význam expozice pro novou generaci vojáků a veřejnost. „Stálá expozice je klíčová pro zachování historického povědomí. Generál Píka nám připomíná, že obrana vlasti vyžaduje nejen vojenské dovednosti, ale i morální integritu a odvahu,“ poznamenal brigádní generál Mikula.
Slavnostního otevření se účastnili také zástupci Slezského zemského muzea v Opavě, které se podílelo na přípravě výstavy. Ředitelka muzea Mgr. Jana Horáková při této příležitosti vyzdvihla hodnotu expozice pro vzdělávání veřejnosti a připomínání historie: „Je naší povinností uchovávat a připomínat příběhy těch, kteří se zasloužili o svobodu naší země. Generál Píka k těmto hrdinům bezpochyby patří. Jeho odkaz a příběh budou nadále inspirovat nejen naše vojáky, ale i všechny návštěvníky expozice.“
Rozšířená expozice se tak stává významným místem, kde se setkávají minulost a přítomnost, a důstojně připomíná příběh jednoho z nejstatečnějších mužů, který se neváhal postavit i těm největším hrozbám své doby. Výstava „Netruchlete pro mne“ pak návštěvníkům nabízí možnost lépe porozumět dramatickému příběhu generála Píky i širším souvislostem jeho oběti.
Významným skvostem této expozice je generálova osobní zbraň, jedinečný symbol jeho služebního odhodlání a celoživotní víry v pravdu, kterou do expozice přineslo Slezské zemské muzeum. PhDr. Eduard Stehlík, ředitel Památníku Lidice, v této souvislosti uvedl: „Osobní zbraň generála Píky nám připomíná nejen jeho službu a bojové nasazení, ale i hodnoty, za které stál až do svého konce. Jeho odvaha a věrnost československému lidu jsou příkladem, který má stále co říct i dnešní generaci.“
Poděkování patří paní místopředsedkyni Senátu Parlamentu ČR Jitce Seitlové za její zprostředkování a podporu, kterou této expozici i památce generála Píky vyjádřila. Slezskému zemskému muzeu, jehož ředitelka Mgr. Jana Horáková se osobně zasloužila o realizaci této části výstavy, a rovněž Památníku Lidice a PhDr. Eduardu Stehlíkovi, jehož odborná pomoc umožnila propojit příběh generála Píky s širším kontextem naší historie.
Věříme, že tato expozice bude nejen vzdělávacím, ale i inspirativním místem pro všechny, kteří ji navštíví. Stane se místem, kde minulost ožívá a kde můžeme jako vojáci i občané nalézt inspiraci k zachování hodnot, které generál Píka s takovou odvahou hájil.