- 8.11.2024
Slavnostní atmosféra, dynamické ukázky a vzpomínky na bohatou historii provázely oslavy 30. výročí založení 7. mechanizované brigády „Dukelské“ se sídlem v Hranicích. Od 4. do 8. listopadu se jednotky brigády veřejnosti představily nejen při ukázkách výzbroje, výstroje a bojového výcviku, ale i v rámci vzdělávacích programů a závěrečného slavnostního nástupu.
Oslavy odstartovala výstava fotografií ze života brigády, kterou navštívily zájemci z řad veřejnosti. Stálou expozici doplnila série přednášek pro hranické školy, kde se žáci a studenti mohli seznámit s rolí brigády v rámci Armády ČR, a to nejen při obraně vlasti, ale i v zahraničních a záchranných operacích v rámci Integrovaného záchranného systému (IZS).
Největší pozornost však přilákala dynamická ukázka výcviku jednotek brigády na střelnici ve Vojenském újezdu Libavá. Před zraky stovek návštěvníků jednotky simulovaly zadržení a eliminaci nepřátelského útoku za podpory minometné baterie, dvou mechanizovaných a jedné tankové jednotky. Po ukázce se návštěvníci mohli blíže seznámit s bojovou technikou, kterou brigáda v současnosti používá. Nechyběla ani malá ochutnávka z polní kuchyně.
V rámci oslav 30. výročí 7. mechanizované brigády proběhl slavnostní křest nové knihy „Vojáci Moravské brigády“, kterou připravil kapitán Martin Vaňourek, příslušník aktivních záloh 7. mechanizované brigády. Kniha přináší čtenářům unikátní pohled na historii i současnost brigády a zachycuje příběhy vojáků, kteří se účastnili klíčových operací doma i v zahraničí. Tento výpravný titul je nejen poctou všem příslušníkům brigády, ale také důležitým dokumentem pro budoucí generace.
Oslavy vyvrcholily slavnostním nástupem na Masarykově náměstí v Hranicích, kde přítomní vzdali poctu obětem padlým při bojích o svobodu naší země. Ceremoniálu se účastnila místopředsedkyně Senátu, Parlamentu ČR Jitka Seitlová, pan starosta Hranic Daniel Vitonský, zástupce náčelníka Generálního štábu AČR – náčelník štábu Pavel Lipka. Dále mezi hosty nechyběli bývalí velitelé, váleční veteráni a čelní představitelé Armády ČR v čele s brigádním generálem Zdeňkem Mikulou a prvním náměstkem ministryně obrany Františkem Šulcem. V průběhu ceremonie vyjádřil generál Mikula hrdost nad odkazem brigády „Je mi ctí, že se dnešního nástupu účastní veteráni, kteří nám připomínají krev našich předchůdců a naši odpovědnost za obranu vlasti.“
„Vojáci 7. mechanizované brigády stojí na stráži naší svobody a bezpečnosti a my jim dlužíme obrovské díky. Jejich nasazení doma i v zahraničí, ochota pomáhat při katastrofách a odvaha čelit nebezpečím jsou příkladem služby vlasti, která si zaslouží naši úctu a podporu. Děkujeme vám za vaši věrnost a obětavost“, řekla Jitka Seitlová, místopředsedkyně Senátu, Parlamentu České republiky.
Starosta města Hranice Daniel Vitonský ve svém projevu pronesl: „Pro Hranice je 7. mechanizovaná brigáda víc než jen armádní jednotkou. Je pevnou součástí naší komunity a její historie se zde prolíná s historií města. Jsme hrdí na odvahu a nasazení všech jejích příslušníků, kteří slouží nejen doma, ale i v zahraničí. K třicátému výročí přeji brigádě i jejím vojákům pevné zdraví, bezpečné návraty a mnoho dalších úspěchů.“
„Modernizace 7. mechanizované brigády není jen krokem k lepší technice, ale především závazkem vůči našim vojákům a bezpečnosti České republiky. Díky pokročilým technologiím, jako je bojové vozidlo CV90, budou naši vojáci lépe chráněni a připraveni na nové hrozby. Naše armáda tak vstupuje do éry, kdy inovace a efektivita budou klíčem k její připravenosti a spolehlivosti“, řekl František Šulc, první náměstek ministryně obrany. První náměstek dále předal osobní pozdravy paní ministryně, která se z objektivních důvodů nemohla účastnit. Zároveň dodal, že pro paní ministryni je 7. mechanizovaná brigáda srdcovou záležitostí a zároveň její prioritou v rámci modernizačních projektů.
„Vojáci 7. mechanizované brigády představují odhodlanou sílu armády. Svým nasazením, disciplínou a profesionalitou dokazují, že jsou vždy připraveni bránit hodnoty, na kterých naše země stojí. Každý z nich přináší do služby odkaz těch, kteří bojovali před nimi,“ řekl zástupce Náčelníka Generální štábu AČR – náčelník štábu generálmajor Pavel Lipka.
„K tomu nás čeká dokončení přezbrojení na nový typ hlavního bojového tanku a náročná etapa implementace nového pásového bojového vozidla pěchoty CV90. Já však plně věřím, že to společně jako tým zvládneme a s podporou vašich rodin a blízkých splníme náš hlavní úkol – obranu České republiky,“ řekl v závěru projevu brigádní generál Zdeněk Mikula.
Brigádní generál Zdeněk Mikula udělil Pamětní odznak 7. mb za výjimečnou spolupráci 1. Náměstku ministryně obrany Františku Šulcovi, dále za výtečné plnění funkčních povinností a dlouhodobé dosahování výtečných výsledků kapitánu Ondřeji Podivínskému, praporčíku Petru Jurčagovi a nadrotmistru Michalu Pluhařovi.
Velitel 13. dělostřeleckého pluku „Jaselského“ plukovník Generálního štábu inženýr Jan Cívka udělil 7. mechanizované brigádě Pamětní minci 13. dělostřeleckého pluku „Jaselského“.
7. mechanizovaná brigáda se hrdě hlásí k odkazu 3. samostatné pěší brigády 1. československého armádního sboru v SSSR a nese čestný název „Dukelská“. Je součástí pozemních sil Armády ČR a její těžká výzbroj z ní činí významnou obrannou sílu s možností nasazení v NATO, EU a OSN. Za třicet let svého působení se jednotky brigády zúčastnily operací v Bosně a Hercegovině, Kosovu, Iráku, Afghánistánu, Mali, Lotyšsku a aktuálně plní úkoly na Slovensku. „Zahraniční operace, jako byly ty afghánské, poskytly našim vojákům možnost získat reálné bojové zkušenosti a upevnit samostatnost i odolnost,“ dodává plukovník Miroslav Vybíhal.
Tímto jubileem 7. mechanizovaná brigáda připomněla svoji roli v české vojenské historii i současnosti a zůstává připravena chránit bezpečnost naší země a podporovat spojenectví, které Česko v mezinárodním měřítku zastává.
7. mechanizovaná brigáda:
je útvarem pozemních sil Armády České republiky, určeným k ochraně suverenity České republiky.
je jednotkou těžkého typu, budovanou jako rozhodující palebná síla pozemních sil.
její organizace umožňuje vytváření základu úkolových uskupení pro řešení taktických úkolů a operací částí, nebo všemi silami brigády a to jak samostatně, tak v sestavě aliančního uskupení.
v souladu s politickými a vojenskými ambicemi ČR je připravena k nasazení v misích NATO, EU a OSN.
jako součást IZS ČR má rovněž za úkol pomáhat obyvatelstvu při přírodních katastrofách či průmyslových haváriích.
Historie brigády sahá až do roku 1715, kdy v Kroměříži vznikla stálá vojenská posádka. Ve své novodobé historii se brigáda hlásí k odkazu 3. samostatné pěší brigády
1. československého armádního sboru v SSSR.Dne 1. října 1994 došlo k transformaci 3. mechanizované divize na současnou 7. mb,
v roce 2004 pak byla přesunuta do Hranic, kde sídlí dodnes.Dne 8. května 1999 jí byl udělen čestný název Dukelská.
Za třicet let existence vyrazili vojáci brigády na celou řadu zahraničních operací. Nejprve do Bosny a Hercegoviny, poté několikrát do Kosova, následně také do Iráku, Afghánistánu a Mali. V současné době její příslušníci působí na Slovenské Lešti.