Zimní výcvik v extrémních podmínkách Krkonoš

Přesuny na ledu a sněhu v Krkonoších
  • 22.3.2025
  • kpt. Mgr. Romana Spitzerová
  • des. Klaudie Voříšková

Hory, sníh a extrémní podmínky – ideální prostředí pro výcvik vojáků, kteří musí být připraveni na jakoukoliv situaci. Proto se Krkonoše každou zimu stávají dějištěm speciálních kurzů, kde se příslušníci 7. mechanizované brigády učí, jak se efektivně pohybovat, přežívat a bojovat v horském terénu. 

Jednotlivé kurzy zahrnují širokou škálu dovedností, včetně lavinové problematiky, orientace v terénu, pohybu v horském prostředí, základů taktické přípravy v horách a přepravy za pomoci různých transportních prostředků, včetně improvizovaných. Vojáci se učí nejen teoretické základy, ale také praktické dovednosti, které jsou nezbytné pro přežití a efektivní fungování v horském prostředí. Kurzy jsou rozděleny na základní, zdokonalovací a instruktorský. Zdokonalovací kurz se zaměřuje na samostatnost a staví na základech ze základního kurzu.

Jednotky cvičí od prosince do konce dubna, je to dáno především tím, že u nás v České republice je velice krátká zima, i tak ovšem v našich nejvyšších horách panuje oceánské klima, díky skandinávskému proudění, které je z hlediska modelových situací na jakékoliv téma PSaL velmi náročné, podmínky pro výcvik z hlediska počasí jsou velice proměnlivé a extrémní. 

„Skialpové lyže jsou pro nás klíčovým nástrojem. Umožňují rychlý přesun, ať už je terén, jakkoliv náročný,“ vysvětluje četař Petr Stach, vedoucí instruktor speciální přípravy 73. tankového praporu. Společně s poručíkem Davidem Absolonem z 72. mechanizovaného praporu Přáslavice a poručíkem Tomášem Kohoutem ze 74. mechanizovaného praporu Bučovice vede týmy instruktorů, kteří předávají své zkušenosti dalším vojákům. 

Přesuny v hlubokém sněhu a lavinová prevence

Vojáci se v kurzech učí lyžovat v těžkém terénu, ale také správně hodnotit lavinové nebezpečí. K tomu slouží speciální testy stability sněhu a analýza sněhového profilu. Největší výzvou pohybu na skialpových lyžích zpravidla bývá expozice, a to, jak je svah exponovaný, také zároveň stav sněhové pokrývky. „Každý krok v horách musí být promyšlený. Lavina se může uvolnit i při zdánlivě bezpečném přesunu,“ upozorňuje poručík David Absolon.

Záchrana zasypaných a bivakování v mrazu

Jedním z nejdůležitějších úkolů je rychlá záchrana osob zasypaných lavinou. Vojáci trénují práci s lavinovými vyhledávači, sněhovými sondami i techniky rychlého vyhrabání. Čas je v takové situaci klíčový. Každá minuta rozhoduje o přežití. Během tohoto cvičení se i navzájem zasypávají sněhem, což jim pomáhá lépe pochopit jeho sílu a zároveň si uvědomit psychickou náročnost takové situace.

Záchrana osob patří také mezi časté nečekané situace, ať už jde o záchranu osob, které přecenily své síly anebo těch, kteří ztratili orientaci a měli štěstí, že vojáci byli poblíž, v takové chvíli má vždy lidský život přednost před výcvikem.

Nejde ale jen o laviny – vojáci se učí přežít v extrémních podmínkách. Bivakování v mrazu, stavba nouzových přístřešků a zajištění tepelného komfortu patří mezi základní dovednosti. Nejčastěji se v rámci těchto výcviků používá sněhová jeskyně neboli Snow cave, která zabezpečí malým jednotkám komfort před nepříznivými klimatickými podmínkami v rozumném poměru, komfortu oproti vynaloženému úsilí na vybudování tohoto bivaku. „V terénu se musíme spolehnout sami na sebe a na svůj tým. Když přijde sněhová bouře, není prostor na chyby,“ podotýká Petr Stach.

Moderní technika na sněhu

Vedle lyží využívají vojáci při přesunech i vrtulníky, sněžné skútry a rolby. Tyto prostředky umožňují rychlý transport jednotek a materiálu i v těžko přístupných oblastech. Vrtulníky vyvolávají vždy obrovskou vlnu vášní, obecně lze říct, že se jedná o jeden z mnoha transportních prostředků, za jejich pomoci se vojáci přesouvají, a proto je důležité umět komunikovat s pilotem pomocí signálů, znát podmínky pro přistání, přiblížení, visení a další dovednosti, které musí každý instruktor umět a tím zabezpečit hladký průběh bezpečného přesunutí jednotky, ať už se jedná o jakýkoli transportní prostředek.

„Přesuny na sněhu jsou specifické, vyžadují jiné plánování a logistiku. Každý prostředek má své limity a my je musíme dobře znát,“ dodává poručík David Absolon.

Připravení na každou situaci

Zimní výcvik v Krkonoších je náročný, ale vojáci 7. mechanizované brigády díky němu získávají neocenitelné zkušenosti. „Naším cílem je, aby se vojáci uměli pohybovat v horách se stejnou jistotou jako v nížinách. Ať už půjde o přesuny, bojové operace nebo záchranné akce, musí být připraveni na všechno,“ uvedl četař Petr Stach.

Díky kombinaci špičkového instruktorského týmu, moderní techniky a spolupráce s odborníky se 7. mechanizovaná brigáda řadí mezi nejlepší jednotky AČR v horském výcviku. A zatímco sníh v Krkonoších taje, vojáci už se připravují na další zimní sezónu, protože v armádě se člověk nikdy nepřestává učit. 

Naši instruktoři úzce spolupracují se správou Krkonošského národního parku, Horskou službou, tak i s dalšími odborníky v této problematice, jako je například Radoslav Groh, skialpinista, horolezec a běžec na lyžích, který se zaměřuje na prvovýstupy. Vojákům předává své zkušenosti, zážitky a pocity z expedic. Tímto vnáší do teoretické části kurzu zajímavé poznatky, které se týkají přežití v extrémních podmínkách, a mohou vojáky inspirovat, jak se například zachovat v určitých situacích, jak hospodařit s vodou a jídlem, jak se správně vybavit a připravit na extrémní podmínky, se kterými by se mohli setkat.

„Velice rád bych vyjádřil poděkování správě KRNAP, která nám v těchto zcela výjimečných a ojedinělých případech, kdy AČR cvičí své vojáky, tak aby byli schopni kdykoliv a kdekoliv zasáhnout umožňuje v rámci své působnosti cvičit právě v Krkonošském národním parku. Vojáci jsou vždy před cvičením poučeni o pravidlech pohybu v chráněných oblastech a dodržování zásad ochrany přírody je při výcviku samozřejmostí,“ uzavírá četař Petr Stach.

 

Autor: des. Klaudie Voříšková